Czy urlop spędzany w kamperze to dobry pomysł?

Chciałbyś kiedyś spędzić wakacje w samochodzie kempingowym, ale nie wiesz czy to dobry sposób na podróżowanie? W poniższym artykule przybliżymy blaski i cienie urlopu spędzanego w kamperze.

Zalety spędzania wakacji w kamperze

Kusząca wolność i elastyczność podróżowania

Podróżowanie kamperem (czy to własnym, czy wynajętym) daje sporo swobody. Dzięki niemu będziesz cieszyć się wolnością, brakiem ograniczeń i twardych terminów rezerwacji. 

Wybierając taką formą spędzania urlopu, nie musisz przebywać ciągle w jednej miejscowości. Możesz w każdym momencie zmienić lokalizację, podróżować w dowolnym kierunku czy poszukiwać nieodkrytych dotąd miejsc – wystarczy, że prowadzi tam droga zdatna do przemieszczania się kamperem. To szczególnie ważne, jeśli masz w sobie żyłkę prawdziwego podróżnika, a wizja spędzanie urlopu w zamkniętym kurorcie kojarzy Ci się jedynie z nieznośną nudą.

Travelling couple with Mobile motor home RV campervan drving through Iceland in recreational vehicle, freedom vacation motorhome lifestyle

Większa przestrzeń

Jeżeli dotąd na wakacje jeździłeś samochodem wypakowanym po dach, a i tak zawsze brakowało Ci miejsca na niezbędne przedmioty, kamper zdecydowanie zwiększy Twój komfort podróżowania. Nie możesz się zdecydować czy podczas wakacji będziesz chciał jeździć rowerem, nurkować, opalać się na ulubionym leżaku czy zaczytywać książkami w miłych okolicznościach przyrody? A może po prostu zamierzasz robić wszystkie te rzeczy? Jeśli podróżujesz kamperem, nie musisz z niczego rezygnować – znajdziesz miejsce na wszystkie ważne dla Ciebie przedmioty.

To ty ustalasz reguły

Jeżeli nadal masz wątpliwości czy podróż kamperem jest komfortowa, wyobraź sobie, że dzięki niemu możesz pokonywać tysiące kilometrów i w dowolnym momencie ucinać sobie regenerujące drzemki na parkingu, w wygodnym łóżku. Dodatkowo kuchnia i toaleta na miejscu sprawiają, że nie musisz w sytuacjach kryzysowych szukać restauracji czy stacji benzynowej – sam ustalasz zasady na jakich podróżujesz!

Kamper namiastką domu

Kochasz podróżować, ale jednocześnie masz wysokie wymagania dotyczące komfortu podróży? Martwisz się, że wybrana przez Ciebie lokalizacja albo hotel, zamiast zapewnić Ci bajkowe przeżycie, zamieni Twój urlop w koszmar? Boisz się, że w wybranej miejscowości zastaniesz kicz i dzikie tłumy, zamiast wymarzonej ciszy i dzikiej przyrody? Masz złe doświadczenia z wynajmowaniem apartamentów czy hoteli? Z kamperem możesz jechać na wakacje bez stresu. Wystarczy, że wybierzesz pojazd dedykowany dla osób ceniących wygodę, np. Benimar Sport 363.

Man and woman relaxing inside trunk and watching at the sea. Fall car trip in sunset. Freedom travel concept. Autumn weekend.

Minusy podróży kamperem

Samochód kempingowy to przyjemny i kuszący pomysł na wakacyjny wyjazd. Jednak każdy medal ma dwie strony. O czym musisz pamiętać, planując podróż kamperem?

Większy samochód potrzebuje więcej miejsca

Kamper ma większe wymiary niż samochód osobowy, więc nie każda droga okaże się dla niego odpowiednio szeroka, a nie każdy parking dostosowany do jego gabarytów – warto mieć to na uwadze.

Nie dla osób ceniących sobie otwarte i duże przestrzenie

Stosunkowo mała przestrzeń do życia może odstraszać ludzi, którzy cenią sobie przestronne wnętrza. Dodatkowo mało miejsca sprawia, że łatwo tam o bałagan. Tym samym regularne utrzymywanie czystości jest koniecznością podczas tego typu wyjazdów. 

Samochód kempingowy: hit czy jednak nie?

Wakacje spędzane w kamperze nie są propozycją dla każdego. Jeśli jednak cenisz sobie niezależność, nawet na wakacjach lubisz mieć przy sobie namiastkę domu czy uwielbiasz pokonywać odległe trasy i odkrywać nieznane: kamper to wybór idealny dla Ciebie.