4 narodowe szlaki Norwegii, które musisz zwiedzić kamperem

Norwegia słynie z Narodowych Szlaków Turystycznych. Nic dziwnego: to nie są zwykłe drogi, z których możemy podziwiać skandynawskie krajobrazy. To kwintesencja norweskiej przyrody, zaserwowana w bardzo atrakcyjnej i nowoczesnej formie!

Najlepsi norwescy architekci zadbali o to, aby architektura powstała przy szlakach była ciekawym dopełnieniem otaczającej przyrody. Prace nad powstaniem wszystkich szlaków trwały kilkadziesiąt lat, ich efektem jest 18 niezwykłych dróg, prowadzących przez 2136 km.

Marzysz o tym, by odwiedzić Norwegię i poznać jej najwspanialsze zakątki? Chcesz cieszyć się zjawiskowa przyrodą i jednocześnie lubisz „podróże” w drodze? Uwielbiasz podróże samochodami kempingowymi? Jeśli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedziałeś „tak”, Narodowe Szlaki Turystyczne Norwegii to idealna propozycja dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy szlaki, które według nas są najciekawsze i nie można ich ominąć planując swoją podróż po Norwegii.

1. Hardangervidda – z Eidfjord do Haugastøl

Ten liczący zaledwie 67 kilometrów odcinek, mający swój początek w Eidfjord i kończący się w Haugastøl, to jeden z najciekawszych szlaków Norwegii. Prowadzi przez największy płaskowyż w Północnej Europie – obejmujący  6475 kilometrów kwadratowych. Jego powierzchnia ma status parku narodowego. Zobaczysz tutaj niepowtarzalne ukształtowanie terenu, przypominające nieco księżycowy krajobraz. Przy odrobinie szczęścia, będziesz miał szansę także spotkać dzikie zwierzęta. To właśnie w tym parku narodowym znajduje się największe skupisko reniferów w Europie.

2. Aurlandsfjellet – z Aurlandsvangen do Lærdalsøyri

Jeżeli od zawsze chciałeś odwiedzić norweskie fiordy, ta propozycja powinna przypaść Ci do gustu. Ta 47 kilometrowa trasa, która rozpoczyna się w Aurlandsvangen, a kończy w Lærdalsøyri, prowadzi przez kilka fiordów. Najciekawszy elementem tego szlaku jest punkt widokowy w Stegastein. Wiele osób uznaje go za jeden z najpiękniejszych w całej Norwegii.

3. Lofoten – z Å do Raftsundet

Szlak o nazwie Lofoten liczy aż 230 kilometrów. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych, a zawdzięcza to niepowtarzalnej przyrodzie archipelagu Lofoten, który leży ponad 300 kilometrów za linią koła podbiegunowego. Tutaj możesz być widzem zorzy polarnej i dnia polarnego, odwiedzić liczne wioski z charakterystycznymi czerwonymi lub żółtymi malowaniami oraz sprawdzić swoje wędkarskie umiejętności.

4. Jæren – z Ogna do Bore

Naszą ostatnią propozycją, nieco odmienną od poprzednich, jest spokojna trasa wiodąca przez 41 kilometrów. Wyróżnia się tym, że podróżując drogą od Ogna jedziemy w kierunku morza, aż do miejscowości Bore. Szlak jest idealnym podsumowaniem pięknej przyrody i ukształtowania terenu Norwegii, której krajobraz ma do zaoferowania znacznie więcej, niż słynnego fiordy. 

Norweskie Narodowe Szlaki Turystyczne to w sumie aż 18 tras. Każda serwuje niezapomniane widoki, bliskość dzikiej przyrody, a także przemyślaną i stwarzającą komfortowe warunki zwiedzania norweską architekturę. Tym samym warto rozważyć przejechanie wszystkich szlaków. Najwygodniejszym i zarazem najbardziej ekonomicznym sposobem na to, jest podróż kamperem.