Najważniejsze informacje o podróżowaniu kamperem

Chciałbyś wypożyczyć kamper, ale w Twojej głowie pojawiło się sporo wątpliwości i obaw dotyczących takiej formy spędzania czasu? Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na kilka podstawowych pytań związanych z podróżą kamperem. 

1. Czy do prowadzenia kampera potrzebne są specjalne uprawnienia?

Otóż nie, większość kamperów, w tym te oferowane przez naszą firmę, posiadają homologację do 3,5 ton. Co to oznacza w praktyce? Każdy kto posiada prawo jazdy kategorii B, może być kierowcą kampera. Nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia.

Young couple sitting near the camping trailer on the deserted seaside with mountains on background on Fuerteventura island in Spain

2. Czy prowadzenie kampera jest trudne?

Podstawową zasadą przy prowadzeniu kampera jest poznanie jego dokładnych wymiarów – w końcu kamper jest znacznie wyższy od zwykłego samochodu osobowego. Nie bez znaczenia jest również szerokość – nie wszystkie drogi są wystarczająco szerokie, by można było je bezpiecznie pokonywać kamperem. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas zwiedzania starych miasteczek, z wąskimi ulicami. Początki prowadzenia kampera mogą wydawać się ciężkie, jednak szybko przywykniesz do gabarytów i ograniczeń swojego mobilnego domu. Dodatkowo kamper posiada kamerę cofania, która jest znacznym ułatwieniem np. podczas parkowania czy cofania.

3. Czy w kamperze można spać w każdym miejscu?

Co do zasady w większości krajów Unii Europejskiej tzw. nocowanie na dziko jest niedozwolone. W niektórych krajach wyznaczono specjalne miejsca, na których można kempingować za darmo. Poza polami kempingowymi i specjalnie wyznaczonymi miejscami, nielegalne kempingowanie może wiązać się z mandatami, dlatego też warto zapoznać się z prawem obowiązującym w kraju, do którego się wybieramy. Dla osób kochających podróże kamperami szczególnie przyjazna jest Norwegia: tutaj możemy spać nawet w obrębach parku narodowego.

couple is sunbathing in front of a motorhome

4.Woda w kamperze, jak to działa?

Nasze kampery mają zbiornik na wodę o pojemności 105 litrów. Zbiornik na nieczystości – tzw. wodę szarą, jest tej samej wielkości.

Taka ilość wody wystarczy na około 2 dni użytkowania, tzn. mycia rąk, naczyń czy też korzystania z prysznica. O kończącej się wodzie w naszym kamperze informuje specjalny czujnik.

Uzupełnienie wody to bardzo łatwa czynność. Wystarczy do tego zwykły ogrodowy wąż i miejsce, gdzie można go podpiąć. Poza kempingami często można takie miejsca spotkać na autostradach.

A co z brudną wodą? Należy ją spuszczać w wyznaczonych do tego miejscach, które znajdziemy również na kempingach.

5. Czy w kamperze można gotować?

Nasze kampery są wyposażone we wszystko co niezbędne do przygotowania posiłków dla Ciebie i towarzyszy Twojej podróży. Do Twojej dyspozycji jest trzy-palnikowa kuchnia gazowa, piekarnik gazowy oraz duża 140 litrowa lodówka. Takie wyposażenie umożliwia całkiem wygodne gotowanie.